EOS Power LFZVC65SG48E Switch Mode Desktop AC Power Adapter 65W 48V 2.35A
  • Model: EOS Power LFZVC65SG48E Switch Mo
Add to Cart:
In Good Condition
Supplied with mains power cable
Included:
  • 1 x EOS Power LFZVC65SG48E Switch Mode Desktop AC Power Adapter 65W 48V 2.35A
More Info: EOS 25W to 80W Single Output Switch Mode Desktop Power Supply - ZVC Series 25 to 80W switch mode single output desktop power supply with an ultra miniature and lightweight design, high efficiency and auto-select universal input. This range of switch mode single output desktop power supplies includes versions that are suitable for use as either a netbook power supply or notebook power supply. High efficiency Fully regulated and protected output Fitted with 1m output lead with a right angled 2.5mm power plug (centre ) EMI/RFI filter to EN55022-B, FCC2/15-B, CISPR22-B Specifications:
  • Input Voltage Range 90 → 264 V ac
  • Output Voltage Rating 48V dc
  • Output Current Range 1.35A
  • Input Connector IEC320-C8
  • Number of Outputs 1
  • Regulator Type Switch Mode
  • Ripple And Noise ±1.5%
  • Line Regulation Range ±0.5%
  • Load Regulation Range ±5%
  • Maximum Temperature 40°C
  • Overall Length 107.2mm
  • Minimum Temperature 0°C
  • Cable Length 1000mm
  • Operating Temperature Range 0 → 40 °C
  • Energy Efficiency Level III
  • Efficiency 88%
  • MTBF 100000h
  • Overall Depth 30mm
  • Overall Width 43.8mm
  • Weight 200g
  • Overall Dimensions 107.2 x 43.8 x 30mm